تاريخ نگار: نوشيروان
 
  روزنامک: ریختن گوشه ای از طاق کَسرا و اندوه ایرانیان
30 بهمن 1399 - 18 فوريه 2021

ریختن گوشه ای از طاق کَسرا و اندوه ایرانیان

آفتاب یزد ـ روزنامه سراسری ایران در شماره 23 دیماه 1399 خود در صفحه اول، خبر از فرو ریختن گوشه ای از طاق کسرا و نگرانی ایرانیان از این بابت داده است. کار ساختن طاق کسرا (ايوان مدائن) نهم مارس 551 (1470 سال پیش) پايان يافت ـ ديدار خسروانوشىروان ـ شاه ساسانی ایران با مردم معمولي در اين تالار و شنيدن درد دل ها و پيشنهادها انجام می شد و به همین جهت، شاعران و ادیبان آن را «بارگه داد» لقب داده اند.
     طاق كسري در تیسفون (مدائن) تنها ساختمان مسقّف باستاني جهان است كه به صورت آزاد و بدون تكيه داشتن به عاملي ديگر، برسر پا باقي مانده است. شهر تيسفون (32 کیلومتری جنوب بغداد) به مدت 772 سال (دوران اشکانیان و ساسانیان) پایتخت ایران ـ اَبَرقدرت وقت بود. اهمیت جهانی تیسفون در دوران باستان (برابر واشینگتنِ امروز) بود که عباسیان مرکز خلافت خود را به بغداد (باغستانی در حومه شمالی تیسفون) منتقل کردند و با مصالح حاصل از خراب کردن تیسفون آن را به صورت شهری بزرگ در آوردند. بغداد یک واژه پارسی باستان به معنای هدیه خدا است (بَغ = خدا و داد به معنای اعطا کردن، دادن).
    
بازگشت به فهرست مطالب...   
 

 

 
 
 

 
 
 
برخي از رويدادهاي روز آغازگر يک فصل تازه در تاريخ اند و يا ريشه در گذشته دارند، پند و اندرز داده و يا اینکه، يک و حتی چند ضعف را نشان مي‎دهند، آغاز يک تحول و يا ارتکاب يک اشتباه را منعکس و از پايان فعاليت و حيات يک فرد و يا برهه ای حکايت مي‎کنند، هشدار مي‎دهند و از اين قبيل. «اين» را هم در رديف تاريخ نگاري ژورناليستي قرار داده‎اند که تهيه و تنظيم آن، کار يک «تاريخ نگار ـ روزنامه نگار» است.
ادامه مطلب

 
 
 
 
 
© Copyright 2013-2018   Historian-Nushiravan.com   All Rights Reserved.

Contact author: n.keihanizadeh(a)gmail.com